Morel France 10174O
In stock
Description / Morel France 10174O
Morel France 10174O are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front featuring intriguing textured details, complemented by sleek flat temples on the sides. The sophisticated finishes blend beautifully with the overall design, while the lightweight TR-90 construction and keyhole nose bridge ensure a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177799-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |