Kids Rectangle Eyeglasses 155399
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Rectangle Eyeglasses 155399
KIDS RECTANGLE EYEGLASSES 155399 are exquisitely designed rectangle frames that come with a gorgeous full rim design. These frames showcase the true allure of full rim design. Rectangular lenses in a slender brow are nicely endorsed by elegant looking flat temples that have gorgeous dotted designs and a 'Star Wars' logo carved around the hinges. This look is completed by the elegant gray finish. These metal frames come with spring hinges and adjustable nose pads to ensure these frames are comfy on your face. These frames can accommodate a wide range of lenses and you can buy them at the best prices guaranteed with the promise of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 155399 |
|---|---|
| Frame Width | 125 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Grey |