Kids Eyeglasses 183149
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 183149
Kids Eyeglasses 183149 are highly alluring and appealing frames designed especially for kids. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by a charming two-tone translucent front, paired with sleek temples on the sides for a refined touch. The chic brown finish makes them a perfect accessory to pair with any outfit. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames ensure all-day comfort, while the spring hinges provide a secure and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183149 |
|---|---|
| Frame Width | 122 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 42 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Brown |