Kids Eyeglasses 182823-c
In stock
Description / Kids Eyeglasses 182823-c
Kids Eyeglasses 182823-c are highly alluring and elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These frames are a great choice to pair with kids' outfits thanks to their alluring design aesthetics, such as the stylized geometric-shaped front design that has a lovely two-tone look along with the dainty temples on the sides. The chic finishes of these frames emphasize the finesse of this design nicely, and the lightweight TR-90 structure of these frames, along with the spring hinges and keyhole nose bridge, assures your kids can wear them without any discomfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182823-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 45 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 128 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Geometric |
| Material | TR (Lightweight) |