Kids Eyeglasses 160183-c
In stock
Description / Kids Eyeglasses 160183-c
Kids Eyeglasses 160183-c are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sleek full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylish front design that has appealing stud rivets around the corners and stylized temples on the sides. The fascinating finishes of these frames add a nice touch of finesse to this dainty look. These frames are designed with lightweight TR-90material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160183-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |