Kay Unger K241
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kay Unger K241
Kay Unger K241 are high quality elegant looking rectangle frames with a classy full rim design. These frames feature alluring rectangle lenses in a classy front design that has a nice modest yet alluring look to it and is beautifully accompanied by the stylized temples on the sides. These frames come with a gorgeous black finish blended by the alluring metal designing for a more chic look. The lightweight TR-100 structure of these frames along with the spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159382 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |