Jimmy Orange JO7227
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Jimmy Orange JO7227
Jimmy Orange JO7227 are high quality elegant looking rectangle frames with a stunning full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design with the stylized flat temples on the sides which have chic orange accents on the tips. The appealing finishes of these frames emphasize the allure of this look nicely. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for added comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165366-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |