Jill Stuart JS 199-1
In stock
Description / Jill Stuart JS 199-1
Jill Stuart JS 199-1 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy, full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design along with the dainty flat temples on the sides that have enticing details. These frames boast the captivating brown finish for a more sophisticated look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176802 |
|---|---|
| Frame Width | 119 mm |
| Eye Height | 22 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Brown |