Jai Kudo By Moonstone Cat Eye Eyeglasses
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Jai Kudo By Moonstone Cat Eye Eyeglasses
Moonstone Jai Kudu Cat Eye Eyeglasses are well made, stylish adorable cat eye frames made of acetate for sturdiness plus they have spring hinges for added durability, these frames come in a trendy cat eye design that is eye catching as ever and the pink-brown color makes them more alluring, these frames are compatible with a variety of lenses and they will come in a fabulous goggles 4u case. Add these beautiful and fashionable glasses to your attire at the best possible price, with the assurance of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 154167 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |
| Color | Pink-Brown |