Geoffrey Beene G227
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Geoffrey Beene G227
Geoffrey Beene G227 are beautiful rectangle frames with an enticing full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses on a sleek front design that has alluring lens rims and is seamlessly blended by the chic flat temples on the sides. The appealing black finish makes these frames look even more eye-catching. These frames are made of lightweight metal and feature spring hinges for added comfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158888 |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |