G4U Premium TYK006
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TYK006
G4U Premium TYK006 are stylishly designed, appealing cat-eye frames with a stunning full-rim design. The chic cat-eye lenses are beautifully set in a stylized horn-shaped front that showcases a bold, sophisticated look, complemented seamlessly by the appealing temples on the sides. These frames boast the captivating finishes that blend perfectly with their gorgeous design, enhancing their eye-catching appeal. Crafted from durable acetate, they are long-lasting and provide a comfortable fit for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183852-c |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |