G4U Premium TY23356K
In stock
Description / G4U Premium TY23356K
G4U Premium TY23356K are stylishly designed and appealing cat-eye frames with a stunning full-rim construction. The bold, stylized front design beautifully complements the chic cat-eye lenses and is joined by the wide flat temples on the sides for a balanced, sophisticated look. The sleek finishes add a captivating touch of allure, enhancing their fashionable appeal. Crafted from high-quality acetate, these frames are durable, long-lasting, and exude timeless elegance. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183732-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |