G4U Premium TY23198K
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TY23198K
G4U Premium TY23198K are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design along with the wide flat temples on the sides that have a lovely two-tone look. The captivating finishes of these frames blend beautifully with their bold aesthetics and make them a great choice to pair with sunny-day outfits. The acetate structure of these frames makes them long-lasting. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 174878-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |