G4U Premium TY23027
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TY23027
G4U Premium TY23027 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this dainty look. These frames are designed of acetate, which makes them durable and long-lasting. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 174938-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |