G4U Premium TY23015
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TY23015
G4U Premium TY23015 are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design that has enticing stud rivets and is joined by the appealing wide flat temples on the sides. The captivating finishes make them a great choice to pair with any sunny day outfit. These frames are durable and long-lasting thanks to their acetate structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 174976-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |