G4U Premium TY197
In stock
Description / G4U Premium TY197
G4U Premium TY197 are stylishly designed, highly alluring cat-eye frames featuring a classy full-rim design that exudes elegance. The chic cat-eye lenses are beautifully set in a stylized horn-shaped front with a lovely two-tone look, seamlessly paired with dainty temples on the sides for a balanced and refined aesthetic. These frames boast the captivating finishes that add a touch of finesse to their sophisticated charm. Crafted from durable acetate, they ensure long-lasting wear and all-day comfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183845-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |