G4U Premium TY182
In stock
Description / G4U Premium TY182
G4U Premium TY182 are highly alluring and elegantly crafted rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring enticing stud rivets, joined by dainty temples on the sides. The chic finishes add a graceful touch of finesse to their sophisticated look. Crafted from premium acetate, these frames ensure durability, long-lasting wear, and timeless style. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183752-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |