G4U Premium RGH23008
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium RGH23008
G4U Premium RGH23008 are stylish and elegantly designed rectangle frames featuring a stunning full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design, paired with appealing wide flat temples on the sides that showcase a lovely translucent allure. The chic pink finish adds a graceful touch of finesse to their gorgeous appearance. Crafted from durable acetate, these frames offer long-lasting quality and style. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183198 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Pink |