G4U Premium P6167
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium P6167
G4U Premium P6167 are stylishly designed, elegant-looking frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design that has a beautiful two-tone translucent allure and is nicely accompanied by the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from acetate, which makes them durable and long-lasting, and spring hinges are there to assure a cozy snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 182506-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |