G4U Premium FD9961
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium FD9961
G4U Premium FD9961 are highly alluring and elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These cat-eye-shaped frames showcase a bold horn-shaped front paired with appealing wide flat temples on the sides for a sophisticated look. The chic finishes enhance their eye-catching appeal, adding a touch of refinement to their overall style. These frames are crafted from premium acetate, making them durable, long-lasting, and comfortable to wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183356-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |