G4U Premium FD2219
In stock
Description / G4U Premium FD2219
G4U Premium FD2219 are high-quality, elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim construction. These frames feature stylish rectangle lenses set in a refined front design, beautifully complemented by dainty wide flat temples on the sides. The gorgeous finishes enhance their sophisticated aesthetics, adding a touch of finesse to their overall appeal. Crafted from durable acetate, these frames ensure long-lasting wear and timeless style. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183427-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |