G4U Premium F-24010
In stock
Description / G4U Premium F-24010
G4U Premium F-24010 are high-quality, elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses that are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has lovely translucent allure and is joined by the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from acetate, which makes them durable and long-lasting, and spring hinges are there for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 182583-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |