Fadz FZ11
In stock
Description / Fadz FZ11
Fadz FZ11 are highly alluring, elegant-looking rectangle frames with a classy, full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in an appealing front design along with the stylized flat temples on the sides that have enticing details. These frames boast the captivating black finish that emphasizes their two-tone look nicely. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176898 |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 22 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |