EnduraSight
In stock
Description / EnduraSight
EnduraSight are high-quality, alluring frames with a sleek and enticing full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the sleek double bridge up front and the enticing lens rims along with the sleek and chic slender temples. The classy finishes of these frames add a nice touch of finesse and refinement to their dainty look. The lightweight metal structure, along with the spring hinges, makes these frames comfortable to wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 160416-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |