Elizabeth Arden EA 6038A Rectangle Eyeglasses
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Elizabeth Arden EA 6038A Rectangle Eyeglasses
The Elizabeth Arden EA 6038A Rectangle Eyeglasses are a pair of well-built, stylish, and elegant rectangle metal frames composed of high-quality materials. These frames feature spring hinges for added durability and nose pads for a comfortable custom fit. These frames showcase a trendy rectangle design with a gorgeous purple color that makes them even more appealing, these frames are an elegant mixture of traditional and modern design and they will add a classy final touch to any of your outfits, these frames are compatible with a wide range of lenses and will come in a lovely goggles 4u case. Add these lovely glasses to your outfit at the best possible price, with the assurance of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 154177 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Purple |