DbyD DYH24
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / DbyD DYH24
DbyD DYH24 are high-quality, elegant-looking rounded frames with a classy full-rim design. The stylish round-shaped full-rim design of these frames has sophisticated design aesthetics and comes with a nice, subtle look. The classy front and the appealing flat temples on the sides are modestly designed and come finished in a black color that adds even more finesse to this look. These frames are comfortable for all-day wear thanks to their TR-100 structure and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165690 |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 45 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |