DbyD DBBF06
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / DbyD DBBF06
DbyD DBBF06 are high quality elegant looking rectangle frames with an elegant full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the subtle yet sleek front design and appealing flat temples on the sides. The gorgeous purple finish suits this look nicely. The polyflex structure along with spring hinges assures both durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 153963 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Purple |