Cat Eye Eyeglasses 186452-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 186452-c
Cat Eye Eyeglasses 186452-c are high-quality alluring frames featuring a striking full-rim design. The sophisticated cat-eye lenses are elegantly complemented by the bold horn-shaped front with decorative stud rivets embedded around the corners and joined by sleek wide flat temples on the sides. These frames showcase refined finishes that add a polished touch of finesse to their graceful design. Crafted from acetate material, these frames offer exceptional durability and long-lasting wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186452-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |