Cat Eye Eyeglasses 185147
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 185147
Cat Eye Eyeglasses 185147 are highly alluring and elegant-looking frames featuring a classy full-rim design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by a refined horn-shaped front design and dainty flat temples on the sides. Finished in an appealing multi-blue tone that enhances their striking allure, these frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges, ensuring a comfortable and snug all-day fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185147 |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Multi Blue |