Cat Eye Eyeglasses 182474-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 182474-c
Cat Eye Eyeglasses 182474-c are high-quality, elegant-looking frames with a stylish full-rim design. The appealing cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has an enticing nose bridge in the center and is joined by the sleek slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this alluring look and make them even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182474-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |