Cat Eye Eyeglasses 182401-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 182401-c
Cat Eye Eyeglasses 182401-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design along with the dainty temples on the sides. The chic finishes of these frames blend beautifully with their gorgeous look and make them look even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182401-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |