Cat Eye Eyeglasses 182243-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 182243-c
Cat Eye Eyeglasses 182243-c are stylishly designed, appealing-looking frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design that has a lovely translucent allure and is joined by the dainty wide flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to a stunning look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges so you can wear them without any discomfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182243-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |