Cat Eye Eyeglasses 182170-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 182170-c
Cat Eye Eyeglasses 182170-c are high-quality, elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design that has a lovely two-tone look and is joined by the dainty flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182170-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |