Cat Eye Eyeglasses 160723-c
Out of stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 160723-c
Cat Eye Eyeglasses 160723-c are stylishly designed, alluring looking frames with a stunning full rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stunning horn-shaped front design that has a lovely, bold look and is nicely joined by the stylized temples on the sides. The enticing finishes of these frames lend a nice touch of allure and elegance to this chic design. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160723-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |