Cat Eye Eyeglasses 157701-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 157701-c
Cat Eye Eyeglasses 157701-c are high-quality, elegant looking frames with a retro half-rim design. The dainty half-rim design of these frames features cat-eye lenses in a stylized brow that has alluring borders around the corners along with sleek and slender temples on the sides. These frames are finished in captivating colors for a more dainty look. The lightweight metal structure of these frames, along with spring hinges, guarantees a comfortable all day fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157701-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |