Carrera 1124
Out of stock
Description / Carrera 1124
Carrera 1124 are stylishly designed alluring looking frames that have a fascinating design and can allure any outfit you pair them with. These frames come with the appealing pilot shaped full rim design that has a captivating wide double nose bridge up front and the stylized temples on the sides. These frames boast the appealing black finish that emphasizes the sophistication of this design with finesse. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159370 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |