Browline Eyeglasses 185414
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Browline Eyeglasses 185414
Browline Eyeglasses 185414 are high-quality, alluring-looking frames with a classy browline design. The appealing browline full-rim design of these frames features an alluring brow up front with an enticing nose bridge, sleek lens rims, and appealing flat temples on the sides. These frames boast a classy black-silver finish that makes them look even more eye-catching and refined. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal and feature spring hinges for a cozy, snug, and comfortable fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185414 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |
| Color | Black-Grey |