Browline Eyeglasses 145238-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Browline Eyeglasses 145238-c
Browline frames with rounded lenses create a no-nonsense but sophisticated look. Browline Eyeglasses 145238-c are composed of high-quality materials and feature rounded lenses, finely created slim temples with highly enticing integrated accents, and a lovely nose bridge. These frames are compatible with a broad range of lenses and have a magnificent browline design that is perfectly matched by a wonderful black-gray or orange-gold finish. Purchase these glasses at the best rates with a 100% satisfaction guarantee.
More Information
| SKU | 145238-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |