Atitude AT4020 Kids Eyeglasses
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Atitude AT4020 Kids Eyeglasses
The Atitude AT4020 Kids Eyeglasses are high-quality and fashionable round polyflex frames manufactured of acetate, making them highly durable. These frames contain spring hinges for added durability, an appealing circular style, and they are compatible with a variety of lenses. These glasses will be packaged in a cool goggles 4u case. Purchase these wonderful glasses at the best price and rest assured that you will have a great customer experience.
More Information
| SKU | 154005-c |
|---|---|
| Frame Width | 122 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 44 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Acetate |