Rectangle Eyeglasses 185336-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185336-c
Rectangle Eyeglasses 185336-c are highly alluring and elegant-looking frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design and paired with stylized temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance with enticing textured details. Finished in classy tones that add a more sophisticated touch to their overall look, these frames are crafted from lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185336-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |