G4U Premium FD2212
In stock
Description / G4U Premium FD2212
G4U Premium FD2212 are stylish, alluring, and elegantly designed cat-eye frames with a stunning full-rim construction. The chic cat-eye lenses are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design and dainty flat temples on the sides. These frames boast captivating finishes that blend seamlessly with their gorgeous aesthetic, adding a refined touch of sophistication. Crafted from high-quality acetate, they are durable, long-lasting, and effortlessly fashionable. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183326-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |